Afbeelding
Foto: Port of Rotterdam | Martens Multimedia

De container jubileert!

Maritiem Courant Haven

Het lijkt misschien alsof het nooit anders is geweest, maar toch is het ‘pas’ zestig jaar geleden dat het eerste containerschip binnenvoer in de Rotterdamse haven. De container is een cruciale schakel geworden in ons dagelijks leven en in de economie, die zonder containers grotendeels zou stilvallen.

Op 3 mei 1966 kwam het eerste met containers beladen schip binnenvaren in Rotterdam. Dankzij het transport van containers zijn producten van over de hele wereld vanzelfsprekend beschikbaar geworden: van medische benodigdheden bij de apotheek tot verse producten in de supermarkt. Containertransport is daarmee één van de stille successen van Nederland geworden. Reden genoeg voor Port of Rotterdam om eens te laten onderzoeken of de Nederlander het belang van de container wel op waarde schat.

Vrijwel alles wat we dagelijks gebruiken heeft in een container gezeten.

Uit dit onderzoek blijkt dat meer dan de helft van de Nederlanders (54 procent) denkt in het dagelijks leven niet of slechts beperkt afhankelijk te zijn van goederen die via containers Nederland binnenkomen. Tegelijkertijd verwachten twee op de vijf Nederlanders (40 procent) dat een tijdelijke stilstand van de haven van Rotterdam grote impact heeft op hun dagelijks leven. De afhankelijkheid is groot, maar wordt niet als zodanig ervaren. 

,,De discrepantie tussen perceptie en realiteit in dit onderzoek is opvallend’’, vindt Bart Kuipers, Port Economist, Erasmus University Rotterdam. ,,Veel mensen onderschatten hun afhankelijkheid, terwijl containerstromen de ruggengraat vormen van zowel onze import als export, en daarmee van onze economie en samenleving.’’

Belang wordt erkend, kennis beperkt

Volgens vier op de vijf Nederlanders (81 procent) is containerlogistiek (zeer) belangrijk voor de Nederlandse economie. Tegelijkertijd geeft een kwart (27 procent) aan helemaal niet bekend te zijn met containertransport en is 46 procent hier slechts enigszins mee bekend. Het algemene beeld van containers is overwegend positief. Containertransport wordt vaak gezien als efficiënt, betrouwbaar en van groot belang voor de economie. 

Tegelijkertijd bestaan er misvattingen over de inhoud van containers. Zo denkt een derde van de Nederlanders dat containers vooral niet-essentiële goederen vervoeren en leeft onder de helft van de Nederlanders het idee dat er evenveel essentiële als niet-essentiële goederen worden vervoerd. In de praktijk bestaat het grootste deel van de containerstromen juist uit grondstoffen, halffabricaten en andere essentiële goederen. Deze vormen de basis voor onder meer onze voedselvoorziening, gezondheidszorg, industrie en energie.

,,Vrijwel alles wat we dagelijks gebruiken heeft in een container gezeten: van onze boodschappen tot producten die in de zorg worden gebruikt’’, zegt Hanna Stelzel, directeur containers bij het Havenbedrijf. ,,De container is de stille ruggengraat van onze welvaart. Omdat het systeem zo vanzelfsprekend is geworden, zien we vaak niet meer hoe afhankelijk we ervan zijn. Zonder containers valt het dagelijks leven simpelweg stil. De komende tijd zullen we meer aandacht gaan besteden aan het belang van containerlogistiek voor onze samenleving.’’

Internationale ketens

Twee op de vijf Nederlanders (43 procent) denken dat Nederland veel van de goederen die via containers binnenkomen zelf kan produceren. Ook denkt 37 procent dat Europa op termijn zonder deze import kan functioneren, al dan niet met economische gevolgen. In werkelijkheid zijn veel van deze goederen niet of slechts beperkt lokaal te produceren en zal Europa voor de benodigde grondstoffen en halffabricaten afhankelijk blijven van internationale ketens. Containertransport speelt daarom een belangrijke rol in het waarborgen van leveringszekerheid en het functioneren van internationale ketens. Zeven op de tien Nederlanders (72 procent) verwachten dat Nederland voldoende reserves heeft om tijdelijke verstoringen op te vangen. 6 procent denkt dat Nederland voldoende reserves heeft om verstoringen voor een lange periode op te vangen. Als de logistieke keten echter voor een langere tijd stilvalt, kan dit grote impact hebben op het dagelijks leven. Vooral bij versproducten, bouwmaterialen en halffabricaten voor de industrie zijn de effecten snel merkbaar. Vertraging in de containerketen betekent dat productieprocessen onder druk komen te staan, waardoor winkels, zorginstellingen en fabrieken niet beleverd kunnen worden.


ADVERTENTIES